Szmuklerz (pasamonik)

Szmuklerz (pasamonik) to wytwórca dodatków do odzieży – pasków i taśm tekstylnych, guzów, haftek, troczków,  frędzli i temu podobnych.  Z czasem przybyły jeszcze galony i koronki. A obecny asortyment znamy ze sklepów pasmanteryjnych.

Pasamonictwo wyodrębniło się w strukturach cechowych dopiero w XVI wieku. Wcześniej, prawdopodobnie ze względu na rozpowszechnione wykonywania tego typu wyrobów w wytwórczości domowej, poszczególne asortymenty przypisane były do innych rzemiosł. I tak na przykład krakowscy kaletnicy z końca XV w. wykonywali troki i sznurówki, co uwidocznione jest na ich herbie zanym z Kodeksu Baltazara Behema.

Słownik etymologiczny języka polskiego Aleksandra Brücknera podaje: ” szmuklerz, ‘wyrabiający frędzle, itp.’, szmuklerski; dawna pożyczka, od późnego niem. Schmuck”. Słowo “Schmuck”  w języku niemieckim oznacza biżuteria, ale również ozdoba, ornament. A czasownik  ”schmücken” ubrać (ozdobić), udekorować (coś czymś).

Rzemiosło tak nazwane musiało zajmować się wykonywaniem zdobień ubrań i tkanin oraz wytwarzaniem ozdobnych elementów do ubrań i szat liturgicznych.

Szmuklerz nie jest zwykłym tkaczem wykonującym taśmy na tabliczkach tkackich czy na bardku.

-

Napisane przez: Mistrz Witold

Komentowanie zakończone.

O AUTORZE

Witold Łuczyński z zawodu konserwator zabytków metalowych. W kręgach rekonstruktorów średniowiecza znany jako Mistrz Witold (Witold de Glogovia).