Paski plecione

Z bliżej nieokreślonych powodów wśród członków grup rekonstrukcyjnych pokutuje przekonanie, że w średniowieczu pasy i paski do ubioru winny być wykonane ze skóry. Owszem, częstokroć skórzany pas, oprócz zwykłej funkcji, służyć mógł do doostrzania noża (brzytwy), jako trok, element uprzęży czy przewiązanie pakunku. Jednak skóra, jako jeden z droższych materiałów, chętnie była zastępowana innymi.

Z zachowanych zabytków zwracają na siebie misternie tkane, przepięknie zdobione, również złotą taśmą, paski jedwabne. Lecz ze względu na cenę nie mogły być przecież powszechne ani noszone na co dzień.

Jeszcze innym sposobem na przepasanie, chętnie obecnie stosowanym, jest użycie krajki tkanej na bardko lub przy pomocy tabliczek tkackich.  Jednak, ponieważ  są zasadniczo wykonywane z przędzy wełnianej, nie są na tyle mocne, aby móc spełniać inne funkcje.

Rozwiązaniem najrzadziej obecnie stosowanym ale świetnie się sprawdzającym są paski plecione. Wykonane mogą być z dowolnej przędzy, nici lub sznurka. Jedno- lub wielokolorowych, grubości nawet zupełnie skrajnych. Jednym słowem z materiału dostępnego każdemu.

Istnieje kilka podstawowych sposobów plecenia, ale ich kombinacje powielone jeszcze przez dodanie kolorów, daje niezliczoną ilość możliwych do wykorzystania wariantów.

Kilka przykładów splotów pasków plecionych

Kilka przykładów splotów pasków plecionych

-

Z podstawowymi sposobami plecenia można zapoznać się w artykule

“Plecionkarstwo”

Napisane przez: Mistrz Witold

Komentowanie zakończone.

O AUTORZE

Witold Łuczyński z zawodu konserwator zabytków metalowych. W kręgach rekonstruktorów średniowiecza znany jako Mistrz Witold (Witold de Glogovia).